בימינו רוב מערכות ההשקיה שמיועדות לגינה הינן אוטומטיות. מערכות אלה פועלות על ידי מחשב השקיה שפועל בזמנים מדויקים ובהקצבה מוגדרת מראש. למערכת השקיה אוטומטית יש יתרונות רבים כמו חיסכון בזמן, חיסכון במים שכן כל צמח מקבל את כמות המים הרצויה לו וכך גם תחזוקת הגינה נשמרת לאורך זמן. אז כיצד בוחרים במערכת השקיה אוטומטית, מה האלטרנטיבות וכיצד מתקינים אחת כזו – התשובות במאמר לפניכם.

הקמת גינה עם מערכת השקיה אוטומטית - הקמת גינה עם מערכת השקיה אוטומטית

מערכת השקיה אוטומטית

איך בנויה מערכת השקיה אוטומטית?

היה ואתם מחזיקים בגינה פרטית ומעוצבת, אתם בטח מנוסים בכל הנוגע להשקיה ידנית, הזמן הנדרש בעבור זה והבזבוז הגדול במים. כיום יש חלופה יעילה וחכמה יותר – מערכת השקיה אוטומטית. מדובר ברשת של צינורות עשויה מפלסטיק שמחולקת לטפטפות קטנות שמתוקנים בכל שטח הגינה והם למעשה עושים את כל עבודת ההשקיה. כמו כן, אפשר להתקין ממטרות, כמו באזור המדשאה וכך לכסות שטח פתוח על ידי פיזור מים. חומרי הגלם מהם בנויה מערכת השקיה הינם זולים וגם עלויות ההתקנה אינן יקרות, והתועלת שמתקבלת היא גבוהה במיוחד, לרבות חיסכון רב במים.

בכל מערכת השקיה תמצאו

שיבר ראשי

ברז הראשי של מערכת ההשקיה, שמאפשר סגירה של זרם המים במקרים של פיצוץ בצנרת או בעונה גשומה שכמעט ואין צורך בהשקיה.

מחשב השקיה

שולט על הכמות המים שזורמת לגינה בהתאם לנתונים שהוזנו בו.

ברזים חשמליים

הברזים החשמליים יסגרו ויפתחו בהתאם לפקודה המחשב.

וסת לחץ

מווסת את לחץ המים במערכת ההשקיה ומונע עודף מים.

פילטר

מונע מלכלוך או אבנים לחדור למערכת ההשקיה.

מערכת השקיה אוטומטית - הקמת גינה עם מערכת השקיה אוטומטית

הקמת גינה עם מערכת השקיה אוטומטית

האם ניתן להתקין מערכת השקיה בגינה לבד?

אפשר להתקין כל מערכת השקיה בעצמכם. כל החומרים שתצטרכו להשיג לבניית מערכת השקיה הינם זמינים עבור כל אדם פרטי בכל חנות שמוכרת מוצרי גינון וגם ההתקנה עצמה פשוטה ולא מורכבת. עם זאת נדגיש, שכדי למקסם את כל ההשקיה באמצעות אותה מערכת יידרש לכך תכנון מקצועי ומעמיק ביותר שרק איש מקצוע מומחה שיש לו ניסיון יצליח לספק לכם. על כן רצוי להסתייע במעצב גינות במטרה להבטיח שההתקנה תתבצע בצורה המיטבית.

השלבים להתקנת מערכת השקיה

התאמת פתרונות ההשקיה לצמחיה הספציפית

לפני הכל חשוב להבין שלא כל הצמחים בגינה זקוקים לאותה כמות של מים ולא כולם זקוקים להשקיה יומית. כשהפנמתם את זה, השלב הראשון הינו להתאים לכל סוג צמח את המענה הנכון ביותר.  בדרך כלל תדרשו לקבוע לכל צמח, שיח או עץ, את סוג ההשקיה – ממטרה שתפזר את המים או טפטפת שתשקה בצורה איטית. לרוב, התקנת ממטרות תיועד לצמחים שנמצאים בשטח פתוח ורחב (מדשאה, עצים, שיחים וכולי) והתקנת הטפטפות תיועד לצמחים זעירים כמו עציצים, ערוגות, פרחים וכו'.

תכנון מתאר מערכת ההשקיה לגינה

כעת השלב היצירתי יותר שהוא תכנון – כיצד תשתלב מערכת ההשקיה בגינה כשהיא לא פוגמת במראה הכללי ומתמזגת אתו. מתאר מערכת ההשקיה אמור להתחיל ממקור ראשי כמו ברז או חיבור למערכת המים של הבית – וכך להתפצל מנקודת המוצא לכיוון הצמחים לפי אותם פתרונות ההשקיה שנקבעו מבעוד מועד.  כעת גם יהיה נכון  לקחת מידות כדי לדאוג לאורך תקין של צינורות מערכת ההשקיה ועבור השלב הבא שהוא – רכישת כל החומרים.

רכישה של החומרים הנדרשים

עכשיו שאתם מבינים במדויק איזו מערכת השקיה אתם זקוקים וחישבתם את אורך הצינורות, תוכלו לרכוש את כל חומרי הגלם שאתם צריכים. מוטב קודם שתעשו סקר שוק ותכירו את המחירים של אותם מוצרי הגינון או שתפנו לחברות עיצוב גינות על מנת לרכוש חומרים בצורה יותר מרוכזת במחיר הרבה יותר זול.

התקנת מערכת ההשקיה בהתאם לתכנון הראשוני

כעת, כל מה שנותר זה להתחיל להתקין את מערכת ההשקיה בהתאם לתכנון שביצעתם מראש. רצוי בשלב זה להיות מפוקסים בהתקנת המערכת כדי לא להיאלץ לתקן טעויות בעתיד בשל התקנה רעועה של מערכת ההשקיה. במידה ואתם חווים קושי בהתקנת המערכת, מוטב יהיה לפנות לאיש מקצוע שיכול לסייע לכם.