מגמת הבנייה בארץ שמה לה למטרה להגדיל את כמויות יחידות הדיור וכתוצאה מכך, נבנים בתים פרטיים רבים עם גינות קטנות. נושא זה מהווה אתגר לא קטן עבור מעצבי גינות שצריכים להתמודד עם חלקת אדמה קטנה ולהוציא ממנה את המרב. אולם כל זמן שפועלים בהתאם למספר עקרונות עיצוב בסיסיים, ניתן לבצע את המשימה הזו בהצלחה גם כשמדובר בשטח יחסית קטן.

גינה קטנה תהווה יתרון מבחינת תקציבית מאחר שעלות הקמתה תהייה נמוכה מעלות גן עם שטח גדול, אפשר לשלב בה עצים בודדים אך ייחודיי מראה, אפשר להשקיע בתאורה מיוחדת שתאיר בצורה אומנותית ותיצור גן אומנותי מזמין במיוחד וכו'. החוכמה כשעוסקים בתכנון גינות קטנות זה לדעת להוציא את היופי של הגינה למרות שהיא נבנית על שטח קטן ואין לה את האפשרות הטבעית לבלוט. אך כמו בכל אומנות שנעסוק, המגבלה הינה כלי ליצירה ולכן זה יהווה אתגר עבור כל בעל מקצוע שעוסק בעיצוב גן. במאמר זה נרחיב כיצד ניתן לעשות זאת ועל מה חשוב לשים דגש.

הקמת גינות קטנות - הקמת גינות קטנות

הקמת גינות קטנות

בחירה מוקפדת של צמחייה

כולנו עדים לכך שלמרבית הגינות יש מדשאה ירוקה שמעניקה שטח גדול ופתוח מה שיוצר תחושת מרחב, אולם בגינות קטנות לא תהייה לנו את הפריבילגיה הזו מאחר וכל נקודת שטח היא קריטית במטרה לשדרג את החזות הכללית, לכן, לרוב נוותר על מדשאה ונשקיע יותר בפרחים ובעצים בודדים שיספקו את תחושת המרחב הירוק והעיצובי.

יש מגוון צמחים שמומלץ לשתול אותם בשטח קטן כמו פרחים קטנים ולבנים, שיוצרים אשליית מרחב על ידי כמות גדולה שלהם. שתילה של עץ יחיד גם תהווה נקודת משיכה קסומה בגינה. מעצבי גינות ימליצו על שתילת צמחים מטפסים על גדרות החצר כדי למקסם את שטח הצמחייה.

הקמת גינה עם דק - הקמת גינות קטנות

ממזגים בין הגן והבית

פטנט טוב ליצור אשליה של גינה רחבת ידיים, הינו תוספת שתמשיך לתוך חלל הבית, כך שהגינה לא תיתפס  כחצר קטנה בפני עצמה כי אם תוספת נלוות לחלל הבית. את הטריק הזה אפשר יהיה ליישם באמצעות עיצוב חכם. עיצוב שימשיך לתוך חלל הבית בדרך כלל יכלול אזור ישיבה בצמוד ליציאה לשטח הפתוח שנחשף מהבית. לדוגמא אם היציאה תהיה מאזור המטבח, אזי העיצוב של השטח הפתוח יהיה זהה לעיצוב של המטבח, מה שיעניק תחושה הרמונית וטבעית.

עיצוב גדרות בלתי נראה

דרך מעולה לשמור על תחושת מרחב יהיה בעזרת מזעור החזות של הגדרות. לכן מוטב לטשטש את התיחום של השטח על ידי כמה שיטות כמו למשל שתילה של צמחייה שמטפסת על הגדר מה שיכל להסתיר אותן ובמקביל לשוות מראה יפיפה. אפשר גם לצבוע את הגדרות בגוונים שישתלבו עם הגוונים הדומיננטיים בעיצוב הגינה, לדוגמא גדרות בגינה מדברית יוכלו להיצבע בגוונים של אדמה שישתלבו עם הצבעים הדומיננטיים של גן מדברי. כל זמן שנצליח ליצור מראה של גדרות כמעט בלתי נראות, נצליח להשיג את תחושת המרחב שאנו רוצים.

אל תוותרו על האלמנטים הקטנים

נדמה כי לא כדאי לבזבז שטח על אלמנטים קטנים ודקורטיביים כל זמן שמדובר בשטח קטן שרוצים לנצל אותו בצורה המקסימלית, אולם המציאות היא שלא כדאי לוותר עליהם ולדעת לבחור באלמנטים קטנים שיכולים לתת צבע ועניין כמו כורסאות קטנות, עציצים ופסלים קטנים, מזרקת מים קטנה וקסומה וכולי.

אספקטים נוספים שיש לבחון

כל הקמת גן בבית פרטי אמורה לקחת בחשבון מנעד של משתנים כמו סוג האדמה שיש בשטח, את מזג האוויר האופייני למקום – האם הוא מדברי, טרופי או הררי. האם השטח מכיל אזורים מוצלים ואיך ניתן לנצל אותם. איזו צמחייה טבעית קיימת במקום וכיצד אפשר לנצל אותה בשטח הקטן, מה הנוף הסביבתי ואיך לא פוגעים בו, מה הסגנון המועדף על בעלי הבית ומכלול הצרכים שלהם, מה התקציב שברשותם, כמה תחזוקה תידרש, איזו מערכת השקיה תתאים ועוד שורה ארוכה של משתנים.

בהתאם לכל זה, כדאי ומומלץ להסתייע בגורם מקצועי שזאת מומחיותו כדי שיתלווה וייעץ לכם כבר בתחילת התכנון וגם בכל שלב בתהליך על מנת שתוכלו ליהנות מגינה יפה, מתוחזקת וחסכונית שנעים לשהות בה בכל עונה.