שיקום גינה יידרש במידה והגינה נמצאת במצב של הזנחה מזה תקופה בשל סיבות שונות כגון חוסר תשומת לב והקפדה על טיפוחה, או בעקבות עבודות שיפוץ שנעשו בסמוך אליה או היעדר במערכת השקיה מתאימה או תכנון לקוי שלה שייאש את הדיירים וכו'. היה ותרצו לשפץ את הגינה ולהתחיל ליהנות מכל פירותיה, מומלץ להסתייע באנשי מקצוע מנוסים בתחום שמומחים בשיקום גינה וכך להפיח בה חיים חדשים. במאמר זה נרחיב על תהליך שיקום גינה, על החשיבות בתכנון מוקפד של גינות ועל הצמחייה שכדאי לבחור.

שיקום גינה פרטית - שיקום גינה פרטית

שיקום גינה פרטית

כיצד מגיעה גינה למצב של הזנחה?

כאמור, יש לא מעט סיבות שיכולות להביא את הגינה למצבה הרעוע. יתכן שהיא נראתה עד לפני כמה שנים יפה ומטופחת ובשל אורח חיים צפוף למדי נמנע מכם לתחזק אותה ועם הזמן היא קמלה לאיטה. יכול להיות שאתם מתגוררים בבית שמלכתחילה הגינה הייתה מוזנחת ומעולם לא נגעו בה, או שהיא סבלה ממזיקים שונים שהרסו אותה ועוד. כל סיבה שתהיה, היה ותרצו לשקם את הגינה וליהנות ממרחב אישי וקסום ולשדרג את איכות החיים, מוטב להתחיל בלשקם את הגינה שלכם וכך להכניס צבע, טבע ושלווה לחיים.

שלבי התהליך של שיקום גינה פרטית

פגישת הכרות

בפגישה הזו תפגשו עם איש מקצוע שיגיע לגינה ויבחן אותה בקפידה. הוא ישים לב לצמחייה, לסוג האדמה, לתשתיות ולנוף שמסביב. הוא ילמד את האקלים השורר במקום ואת אורח חייכם. כמו כן, הוא ינסה להבין מה גרם לה להגיע למצב הזנחה. בנוסף הוא ישאל מה השאיפה של בעלי הגן מהגינה ומה המטרות שאותן היא מיועדת לשרת. רק לאחר מכן הוא ידע לתת הערכה של מסגרת תקציב לפרויקט ובמידה וזה יאושר, יסכם על לוחות זמנים.

תכונית שיקום

לפי כל האינפורמציה שקיבל איש המקצוע אודות הגינה הוא יכין תכנית היקפית שתהיה תואמת לכל ההגדרות תקציב וללוח הזמנים המיועד. התוכנית תכלול תוכנית אדריכלית בפרט נתוני שבילים, חיפוי הקרקע, סוג התאורה, בחירה במערכת השקיה, מערכת ישיבה, פרגולה, בריכת שחיה ועוד. התוכניות יוצגו בפני הדיירים לאישור ולביצוע כל שינוי.

עבודות שיקום

לפי לוח הזמנים שיקבע יתחילו עבודות השיקום בצורה אפקטיבית ומוסדרת על ידי אנשי מקצוע מיומנים.

שיקום שמבוסס על תכנון

על מנת שהליך שיקום גינה פרטית יספק פתרון שיחזיק לאורך זמן, מוטב לבסס את העבודות בגינה על תכנון מוקפד ומקצועי

כבר מלכתחילה יש להבין מה גרם לה להגיע למצבה – צמחייה לא מתאימה שדרשה השקעה גבוהה מדי, מזיקים שפלשו לגן, שיפוצים שגרמו לה להיהרס וכולי. סיבות אלו יהוו בסיס לתחילת העבודה – בין אם זה לתכנן מחדש, או בין אם זה לבחור צמחיה חדשה, לשקם את הקרקע או לרסס.

רצוי לתכנן את הגן באופן שתואם את הצרכים של דיירי הבית, כמו לדוג' גינה עם מתחם רחב במיוחד שמיועד לאירוח, עם פינת משחקים, מוצלת בעיקרה, שיש בה גינת תבלינים וירקות וכו'. כמו כן, יש לוודא שהיא תתכתב עם הסגנון העיצובי של הבית ותענה להגדרות התקציב שהוחלט מראש.

בהתאם לכל אותם נתונים מכינים תוכנית שיקום גינה שתפרט את לוח הזמנים ואת המחירים של פריטים שונים, לצד תכנון אדריכלי איכותי עבור כל האלמנטים שיש להקים בתהליך שיקום הגינה.

בריכת שחיה ביתית - שיקום גינה פרטית

בריכת שחיה ביתית

בחירת צמחייה לגינה

חלק מהליך זה יכלול בתוכו גם בחירה של צמחים לגינה שיתחשבו בכמה פרמטרים, כמו:

אקלים – מוטב לעשות בחירה בצמחייה שמתאימה לאקלים במקום, אם מדובר באזור מישורי קרוב לים, תיבחר צמחייה שאופיינית לו, או באזור הררי וגבוה או אזור שהוא מדברי וכו'.

נתוני הגינה – נתוני הגינה הינם אילוץ שיש להתייחס אליו כמו סוג הקרקע, כמות שעות השמש, רוחות באזור, קרבה לכביש, מזיקים למיניהם ועוד.

תחזוקה – יש לבחור בצמחיה שרמת התחזוקה שלה מתאימה למידת נכונות ההשקעה בה וככל שפחות פנויים לטפל בה, כך יבחרו סוגי הצמחים, כאלה ששורדים בתנאים קשים ויותר איתנים.

רצונות וצריכים אישיים – סוג הצמחים יבחרו לפי טעמכם האישי, בין אם תרצו גינה פרחונית עם מגוון צבעים, גינת בוסתן, גינת עם ערוגות תבלין, גינה טרופית או גינה בסגנון ים תיכוני וכו'.

צמחיה בגינה הפרטית - שיקום גינה פרטית