עיצוב גינות עם דק נחשב לשכיח בארצנו מאחר שהוא משתלב נהדר באקלים הארץ ישראלי. שילוב של דק בתוך הגינה ישווה מראה קלאסי ומרשים ובמקביל יהיה פרקטי וקל לתחזוקה. כדי שהדק יחזיק לאורך שנים, כל מה שנדרש זה להתקין אותו בצורה מקצועית ואיכותית עם חומרי גלם משובחים. אז איך מקימים דק בגינה ואילו עצים מתאימים לדק – כל התשובות במאמר לפניכם.

הקמת גינות עם דק עץ 2 - הקמת גינות עם דק עץ

הקמת גינות עם דק עץ

מדוע לבחור בדק ולא באלטרנטיבה אחרת?

דק לגינה הוא אלטרנטיבה מצוינת במידה ומעוניינים באזור ישיבה נעים ואסתטי. אולם יש סיבות נוספות לבחור בו, כשהבולטת היא היעדר צמחייה וחיסכון רב במי השקיה. סיבה נוספת תהייה רלוונטית במידה וזקוקים לחיפוי בטיחותי לרצפה שנמצאת בסמוך לבריכת השחייה, דק יהיה הבחירה האולטימטיבית, זאת בהשוואה לחיפוי דשא או בטון. כמו כן, על מנת שהדק יחזיק מעמד וישמור על מראה נקי ועל עמידותו יש למרוח אחת לשנה חומר ייעודי ששומר עליו מפני נזקי מזג האוויר ומשווה לו מראה חדש. בעוד שחיפוי בטון ואבנים נוטים להישחק עם הזמן, דק עץ יחזיק מעמד באמצעות מריחה של בשמנים ייעודים. גם מבחינה עיצובית הדק הוא יתרון,  משום שהוא רב תכליתי ומשתלב נהדר במגוון סגנונות עיצוב.

הקמת גינות עם דק עץ - הקמת גינות עם דק עץ

הקמת גינות עם דק עץ

עצים שמתאימים לדק

בטרם נתחיל להקים את דק העץ בגינה יש לוודא שאתם מחזיקים בחומרי גלם איכותיים כדי להבטיח את אריכות החיים של הדק. לא רצוי לחסוך בהוצאות בכל המדובר לחומרי גלם מאחר שחומר גלם פשוט מדי יכול לפגוע באיכות הדק ואתם עלולים למצוא את עצמכם נאלצים לתקן או לבנות מחדש וכך לבזבז כסף רב.

ישנם זנים שונים של עץ שניתן לעשות בהם שימוש לבניית רהיטים, אולם בכל הנוגע להקמה של דק עץ, קיים היצע יחסית קטן של זנים שמתאימים, זאת משום שעץ הדק נאלץ ביום יום להתמודד עם פסיעות רגליים,  לחות, רטיבות ושמש חזקה. בנוסף, נצטרך לבחור בסוג עץ שסופג את השמנים שנועדו לשמור עליו ולשמר אותו לאורך זמן. ישנם שלושה סוגים של עצים שמשמשים להקמת דק – עץ אירוקו – סוג עץ שהוא עמיד לפגעי האקלים ומפני חרקים. עץ טיק – שמכיל בתוכו שמנים טבעיים שמאפשרים לו להחזיק מעמד לזמן ממושך בסמוך לאזור לח. ודק מעץ תייפה – נחשב לעץ חזק מאוד ומרשים.

תהליך הקמה של הדק

כל הקמה של דק תיבנה על מצע שעשוי מבטון זאת כדי לקבע בצורה מיטבית את התשתית של הדק. ניתן לבנות את הדק על אדמה, אולם עדיים יהיה צורך לקבע את קורות העץ שלה ביציקות בטון, זאת כדי למנוע תזוזה של האדמה במקרה של סחף. ההתקנה נעשית במרווחים של מספר מילימטרים בין כל קורה לקורה, במטרה להשאיר מקום להתרחבות העץ במרוצת הזמן. כעת יש להבריג את הקורות באמצעות ברגים ייחודיים ולהקפיד על הברגה אחידה כדי שהמשטח יצא הומוגני. לאחר מכן נותר לצבוע את הדק בגוון שרוצים או להשאיר אותו במראה טבעי ולצפות אותו בחומר שקוף שמגן עליו.

משחקי עיצוב עם דק בגינה

מבחינה מעשית הדק יספק משטח שהא לא צמחייה או דשא וכך יהווה אזור ישיבה נוח ומזמין. מבחינה עיצובית, דק יספק גם חיץ ותיחום של פינות שונות בגינה. דרך מעניינת לעשות שימוש בדק בעיצוב הגינה היא באמצעות יצירה של צורות מקוריות של הדק במרחב. משמע לא מוכרחים להקים את הדק בצורה גנרית, אלא לשחק עם הצורות – עגולות או עקומות ולא ישרות שיכולות למשוך את העין ואת תשומת הלב. יחד עם זאת, אפשר לשלב בדק אלמנטים נוספים כמו אבני חצץ, חלוקי נחל, זכוכית וכו'.

תחזוקה של הדק

 כפי שציינו, על מנת להאריך את חיי הדק יש לשמן אותו אחת לתקופה בשמנים שמגנים עליו ולדאוג לניקיון שוטף שלו. עם זאת רמת התחזוקה תהייה שונה בין דק לדק ותשתנה גם בהתאם למיקום שלו. כלומר, דק שמממוקם בסמוך לבריכה וחשוף לשמש שעות רבות מהיום יצריך תחזוקה גבוהה יותר מדק שזוכה לשעות צל ולא בא במגע עם מים. איך שלא יהיה, דק שיקבל הגנה מקצועית שמותאמת לצרכיו ומיקומו יכול להישמר לאורך עשרות שנים ולכן ההשקעה תמיד תשתלם.